Ministrul Sănătății, Ioana Mihăilă, va demisiona! Pleacă al 37-lea ministru al Sănătății (cu tot cu interimari) de la Revoluție încoace
06 sep, 20:02

Ministrul Sănătății, Ioana Mihăilă. Foto: Print screen conferință
USR PLUS a decis ca toți miniștrii săi din Cabinetul Cîțu să demisioneze, printre aceștia numărându-se și ministrul Sănătății, Ioana Mihăilă. 

Ioana Mihăilă, medic primar endocrinolog de profesie, a fost numită ministru al Sănătățții la 21 aprilie 2021. 

Marți de la ora 10.00, ministrul demisionar Ioana Mihăilă a anunțat că va susține o conferință de presă pe care DC Medical o va transmite în direct.

Plecarea Ioanel Mihăilă este a 37-a schimbare de ministru de la Ministerul Sănătății, de la Revoluție încoace. Adică în 32 de ani. 

Miniștrii Sănătății au fost, pe rând: 

G Ad:

1. Dan Enăchescu, 26 decembrie 1989 - 28 iunie 1990 (FSN)
2. Bogdan Marinescu, 28 iunie 1990 - 16 octombrie 1991  FSN)
3. Mircea Maiorescu, 16 octombrie 1991 - 19 noiembrie 1992 (Independent)
4. Iulian Mincu, 19 noiembrie 1992 - 23 august 1996 (FDSN/PDSR)
5. Daniela Bartoș, 23 august 1996 - 12 decembrie 1996 (FDSN/PDSR)
6. Ștefan Drăgulescu, 12 decembrie 1996 - 5 decembrie 1997 (PNȚCD)
7. Ion Victor Bruckner, 5 decembrie 1997 - 17 aprilie 1998 (Independent)
8. Francisc Bárányi, 17 aprilie 1998 - 24 iunie 1998 (UDMR)
9. Valeriu Stoica, 24 iunie 1998 - 10 iulie 1998 (PNL, interimar)
10. Gábor Hajdu, 10 iulie 1998 - 28 decembrie 2000 (UDMR) 
11. Daniela Bartoș, 28 decembrie 2000 - 19 iunie 2003 (PDSR/PSD din 2001)
12. Mircea Beuran, 19 iunie 2003 - 20 octombrie 2003 (PSD)
13. Ionel Blănculescu, 20 octombrie 2003 - 27 noiembrie 2003 (PSD)
14. Ovidiu Brânzan, 27 noiembrie 2003 - 28 decembrie 2004 (PSD)
15. Mircea Cinteză, 28 decembrie 2004 - 22 august 2005 (PNL)
16. Eugen Nicolăescu, 22 august 2005 - 22 decembrie 2008 (PNL)
17. Ion Bazac, 22 decembrie 2008 - 1 octombrie 2009 (PSD)
18. Adrian Videanu, 1 octombrie 2009 - 23 decembrie 2009 (PDL, Interimar)
19. Attila Cseke, 23 decembrie 2009 - 17 august 2011 (UDMR)
20. Ladislau Ritli, 17 august 2011 - 7 mai 2012 (UDMR)
21. Vasile Cepoi, 7 mai 2012 - 1 octombrie 2012 (Independent)
22. Raed Arafat, 1 octombrie 2012 - 2 octombrie 2012 (Independent interimar)
23. Victor Ponta, 2 octombrie 2012 - 8 noiembrie 2012 (PSD interimar)
24. Raed Arafat, 8 noiembrie 2012 - 21 decembrie 2012 (Independent interimar)
25. Eugen Nicolăescu, 21 decembrie 2012 - 26 februarie 2014 (PNL) 
26. Nicolae Bănicioiu, 26 februarie 2014 - 5 martie 2014 (PSD interimar)
27. Nicolae Bănicioiu, 5 martie 2014 - 17 noiembrie 2015 (PSD)
28. Patriciu Achimaș-Cadariu, 17 noiembrie 2015 - 9 mai 2016 (Independent)
29. Dacian Cioloș, 9 mai 2016 - 20 mai 2016 (interimar, Independent)
30. Vlad Voiculescu, 20 mai 2016 - 4 ianuarie 2017 (Independent)
31. Florian Dorel Bodog, 4 ianuarie 2017 - 29 ianuarie 2018 (PSD) 
32. Sorina Pintea, 29 ianuarie 2018 - 4 noiembrie 2019 (PSD)
33. Victor Costache, 4 noiembrie 2019 - 26 martie 2020 (PNL)
34. Nelu Tătaru, 26 martie 2020 - 23 decembrie 2020 (PNL)
35. Vlad Voiculescu, 23 decembrie 2020 - 14 aprilie 2021 (USR-PLUS)
36. Florin Cîțu, 14 aprilie 2021 - 21 aprilie 2021 (PNL, Interimar)
37. Ioana Mihăilă, 21 aprilie 2021 – probabil 7 septembrie 2021 (USR-PLUS)

Ştiri Recomandate

Iti place noua modalitate de votare pe dcmedical.ro?
Crossuri parteneri