Tratamentul oncologic salvează vieți,...
Autoritățile sanitare precizează că săptămâna trecută s-au înregistrat 119 noi cazuri de rujeolă. Reprezentanții Centrului Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile din cadrul Institutului Naţional de Sănătate Publică anunță că până acum sunt circa 20.000 de cazuri de rujeolă, din care 64 de morți. Noile cazuri provin din 7 județe: Satu Mare - 35, Neamţ - 34, Cluj - 23, Suceava - 19, Timiş - 4, Bihor - 2, Braşov - 2.
Informarea Centrului Național amintit susține că aceste cazuri de rujeolă raportate săptămânal au debutat în urmă cu 2 - 4 săptămâni, iar confirmarea şi clasificarea unui caz durează în medie 3 săptămâni.
Rujeola, sau pojarul cum mai e cunoscută afecțiunea, constituie o boală infecţioasă care adesea duce la complicaţii.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCMedical și pe Google News
Te-a ajutat acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCMedical și pagina de Instagram DCMedical Doza de Sănătate și accesează mai mult conținut util pentru sănătatea ta, prevenția și tratarea bolilor, măsuri de prim ajutor și sfaturi utile de la medici și pacienți.
Tratamentul oncologic salvează vieți,...
Medicamentul care reduce tumorile cu până la 77%.
FDA trage un semnal de alarmă! Medicamentele pentru ADHD pot...
Ce se întâmplă cu posturile din spitale? Ministrul Sănătății rupe...
OMS avertizează: singurătatea face...
Simți că inima îți sare din piept? Nu...
Fiica unei vedete s-a stins după ce a...
Descoperire revoluționară în lupta cu...