Durerea de spate este o problemă de...
Novo Nordisk acuză fraudă după un acord de 1,3 miliarde de dolari pentru achiziția unui medicament împotriva hipertensiunii de la KBP Biosciences. Novo Nordisk cere până la 830 de milioane de dolari despăgubiri de la KBP Biosciences, conform unei hotărâri a unei instanțe din Singapore.
Producătorul danez de medicamente susține că a fost indus în eroare atunci când a cumpărat în 2023 un nou medicament împotriva hipertensiunii de la KBP. Curtea Comercială Internațională din Singapore, la cererea Novo Nordisk, a ordonat înghețarea activelor globale ale KBP și ale fondatorului său, Huang Zhenhua, conform hotărârii de vineri, care a fost făcută publică marți, transmite Reuters.
Dirk van de Put, CEO-ul Mondelez, a declarat marți că mișcarea „Make America Healthy Again” („Să facem America sănătoasă din nou”), condusă de secretarul american al sănătății Robert F. Kennedy Jr., va crea noi presiuni asupra costurilor companiei. Acest lucru ar putea duce la creșteri de prețuri pentru produsele Mondelez din SUA, inclusiv biscuiții Oreo, Ritz și Chips Ahoy. Noile reglementări ar putea forța compania să înlocuiască anumite ingrediente și coloranți alimentari.
Johnson & Johnson se confruntă marți cu un test critic pentru propunerea sa de 10 miliarde de dolari destinată soluționării litigiilor privind acuzațiile că pudra sa pentru copii a cauzat cancer ovarian. Compania încearcă să convingă un judecător să aprobe cea de-a treia încercare de a rezolva mii de procese prin falimentul unei filiale. Judecătorul de faliment Christopher Lopez din Houston va decide soarta acestei proceduri după o audiere de câteva săptămâni, în care s-au confruntat cererile de aprobare a acordului și cele de respingere a falimentului.
Merck și o femeie care dă în judecată compania farmaceutică au convenit să întrerupă un proces referitor la presupusele efecte adverse ale vaccinului împotriva HPV, într-un caz care are legături cu secretarul american al sănătății Robert F. Kennedy Jr. Atât Merck, cât și avocații reclamantei au declarat că procesul va fi reluat în septembrie, cu un nou juriu, într-o instanță din Los Angeles.
Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți DCMedical și pe Google News
Te-a ajutat acest articol?
Urmărește pagina de Facebook DCMedical și pagina de Instagram DCMedical Doza de Sănătate și accesează mai mult conținut util pentru sănătatea ta, prevenția și tratarea bolilor, măsuri de prim ajutor și sfaturi utile de la medici și pacienți.
Durerea de spate este o problemă de...
Ce înseamnă când îți auzi sunetul...
Gătitul poate deveni o provocare...
Este alertă medicală. Un nou virus...
Cum trebuie să folosești, de fapt,...
Acest simptom duce la complicații...
Cum folosesc românii ChatGPT pentru...
De ce ar trebui să pui boabe de cafea...